PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přestože prog rockové vody nejsou nejčastějším kotvištěm mého hudebního vkusu, i v těchto místech se nalézají mí oblíbenci, ať už v podobě Švédů PAIN OF SALVATION, hračičkářů THE TANGENT nebo třeba vynikajícího loňského alba Neala Morse. Zato Italové DYNAMIC LIGHT se ke mně dokutáleli nezváni nepoznáni, hned však upoutali zajímavou obálkou jejich promo CD i nástrojovým obsazením, ve kterém se objevuje například i stick, což je jakýsi vícestrunný hybrid basové kytary. Dalo se tedy očekávat, že z kotoučku se bude ozývat něco progresivně minimálně se tvářícího a pravdou je, že nejen tvář, ale i zbytek hudební postavičky alba „Shape“, je jasně zařaditelný do prog rockového ranku.
To co dělá z této nahrávky materiál sunoucí ambice skupiny ke snahám stát se členem stylové šlechty je jednoznačně především rytmika, která v podstatě dělá nejen základ, ale většinou je i tím hlavním, co spolu s klávesovými etudami upoutává pozornost. Přestože se kytarové linky snaží vytvářet jemnou a nepřekombinovanou výraznost, většinou zůstávají u pouhého standardu, naopak silné charisma bicích rytmů i basových tónů vyrůstá jako kroutící se plevel, který v mnoha místech dusí svého zvukově výraznějšího konkurenta. Nevím nakolik si je skupina vědoma svého zjevného silného místa v podobě bravurní rytmické sekce, neboť přestože dostává basa svůj díl prostoru, je často zvukově utopená a především v pasážích naplněných dominancí klavíru (například v úvodu skladby „Between Two Parallels“) je snad až necitlivě znevýhodňována. Zato bicí kudrdlinky jsou výrazně nepřeslechnutelné a pozornost strhávající, vždyť jsou také hrané stylem rozhodně značně převyšujícím běžný standard metalových a rockových „paličkářů“. Každopádně to vše právě v kombinaci s dominantní klavírně klávesovou složkou dělá z hudby DYNAMIC LIGHT ve výsledku poněkud netypicky působící celek. Skladby dostávají zajímavý nádech, bohužel částečná absence jinak hlavní kytarové složky přináší i důsledek ve značné nevyváženosti projevu. Vyšší zapojení zajímavější kytarové práce prostě dříve nebo později začne chybět.
Co se stylového zaměření a projevu týče, většinou se materiál nese v prog rockových polohách připomínajících mi načančané spleteniny skupiny IQ, bohužel včetně pro mě tak trochu nepříjemného projevu a barvy hlasu vokalisty, což je přesně ta poloha, kvůli které jsem především starším nahrávkám IQ nikdy nepřišel plně na chuť. Nejedná se o zpěv přímo falešný, ale především ve vyšších polohách jde o jakousi nezpěvnou barvu hlasu v kombinaci s frázováním a linkami, které ne zcela ladí k vlastní hudbě. To co na tvorbě DYNAMIC LIGHT oceňuji je velmi slušné zpracování a výrazně prokombinované a dotažené klavírní aranže (hodně povedená je snad až veselá „Density“), na druhé straně postrádám nějaký výraznější podíl zajímavých a upoutávajících melodií, které se na desce hledají opravdu těžko. Album „Shape“ si rozhodně troufnu zařadit mezi nadprůměrný materiál, pro výše zmíněné neduhy však nemohu hodnotit jako něco odzbrojujícně uchvacujícího. Takže otřepaná fráze na závěr zní – příjemná deska, která nenudí, ale ani nijak nenadchne.
DYNAMIC LIGHTS se prohánějí prog rockovými pláněmi a jejich velmi schopnou rytmikou podpořená a klávesami překypující hudba je příjemným kouskem hudebního koláče. Chybí výrazné melodie, bez kterých jako by skupina požírala sama sebe, ale i tak je to zajímavý materiál.
6,5 / 10
Matteo Infante
- vokály
Raffaele Mariotti
- baskytara, stick, bezpražcová baskytara, efekty
Marco Poderi
- kytara, akustická kytara
Giovanni Bedetti
- piáno, klávesy, vokál
Simone Del Pivo
- bicí
hosté:
Jamina Jansson
- vokál
1. In The Hands Of A Siren
2. Between Two Parallels
3. Remembrances
4. Density
5. Going To Nowhere
6. One Thousand Nothing
7. Connecting
8. The Big Show
Shape (2005)
Resurrection (2002)
Night Lights (1999)
Barracuda (1999)
Vydáno: 2005
Vydavatel: DVS Records / Metal Age Records
Stopáž: 54:51
Produkce: Riccardo
Studio: Fear Studio, Alfonsine (Ravenna, Italy)
V souvislosti s touto kapelou padají velká jména, ale nebojte se. Není to tak horké. Jedna věc je vyladěná technická forma a věc druhá pak hudební náplň, která by byla opravdu progresivní. Ta prozatím hošanům chybí, takže se jen utápí v středně nudném průměru. Zázraky se nedějí.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.